Jak wybrać dobry wózek 3w1?

Wózek 3w1

Decyzja o zakupie dziecięcego wózka zawsze powinna być przemyślana. Aby wózek 3 w 1 bezawaryjnie służył potomkowi przez kilka pierwszych lat życia, należy wziąć pod uwagę najważniejsze aspekty techniczne. Dla większości rodziców, ważnym wyznacznikiem w podjęciu decyzji jest także cena. Wózki dziecięce 3w1 to rozwiązanie budżetowe, ponieważ kupując w zestawie płaci się mniej. Przedstawiamy najważniejsze cechy dobrego zestawu 3w1.

Wózki wielofunkcyjne 3w1 są złożone z trzech głównych komponentów. Każdy z nich ma inną funkcję.

 • Fotelik samochodowy z grupy 0
 • Gondola noworodkowa
 • Siedzisko spacerówki

Wózki 3w1 – najważniejszym elementem jest fotelik samochodowy

Fotelik 0-13 kg

Fotelik samochodowy ze względów bezpieczeństwa jest najważniejszym elementem zestawu 3w1.

 • Nosidełko noworodkowe powinno być dostosowane do anatomii noworodka. Dzieci przewożone w fotelikach samochodowych z grupy 0, powinny leżeć całkowicie na płasko. To jedyna dopuszczalna pozycja, która nie obciąża kręgosłupa.
 • Dobry fotelik samochodowy posiada niezbędne atesty, a także powinien brać udział w niezależnych testach bezpieczeństwa (ADAC, Test Plus).
 • Dziecko do uzyskania wagi 13 kg powinno podróżować wyłącznie tyłem do kierunku jazdy – RWF.
 • Dużym ułatwieniem podczas codziennego użytkowania są foteliki z Isofix i funkcją obrotu o 360 stopni.
 • Wózek z fotelikiem samochodowym w zestawie umożliwia łatwy montaż na ramie. Ta opcja pozwala na łatwą zmianę środka transportu, bez konieczności wyjmowania dziecka z fotelika.

Wielofunkcyjny wózek 3w1 z odpowiednim rodzajem kół

Wózki dziecięce 3w1 oprócz fotelika samochodowego zawierają w zestawie także ramę, na której można zamontować gondolę noworodkową i siedzisko spacerówki.

Najlepsze wozki 3w1 powinny być dopasowane do potrzeb rodziny. Dlatego, trzeba zwrócić uwagę na rodzaj kół.

Wózek z gumowymi kołami

Do wyboru są trzy rodzaje kół:

 • Piankowe – najlepiej sprawdzą się na równych chodnikach, w miejskich parkach i pasażach handlowych. Wózki z kołami piankowymi to najczęściej modele przeznaczone do spacerowania w mieście. Są lekkie i mobilne, więc ułatwiają podróżowanie.
 • Gumowe – najbardziej popularny rodzaj kół w wózkach wielofunkcyjnych. Sprawdzą się zarówno w mieście, jak i w bardziej zróżnicowanym terenie. Są wytrzymałe, ale czasem ulegają awariom.
 • Żelowe –  niezawodne i bezawaryjne koła gumowe wypełnione specjalnym żelem. Świetnie amortyzują jazdę po wyboistych drogach. Minusem kół żelowych jest ich wysoka waga oraz wyższa cena w stosunku do podobnych modeli z innym rodzajem kół.

Wózek dziecięcy 3w1 – komponenty zestawu

Wózek wielofunkcyjny 3w1 z solidną ramą i odpowiednim rodzajem kół to podstawa każdego zestawu. Na ramie, oprócz fotelika samochodowego z grupy 0, można zamontować gondolę noworodkową i siedzisko spacerówki.

Wózek z gondolą
 • Gondola noworodkowa zapewnia właściwą pozycję podczas pierwszych wspólnych spacerów. Zazwyczaj producent pozwala  na przewożenie w niej dzieci do ukończenia 6 miesięcy. Wyposażona w obszerną budkę z szerokim zakresem regulacji, ochroni dziecko przed panującymi warunkami atmosferycznymi. Wentylacja zadba o prawidłową cyrkulację powietrza nawet w upalne dni. Na rynku są dostępne wózki 3w1 z opcją regulacji kąta nachylenia materaca. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku częstego ulewania.
Wózek z siedziskiem spacerówki
 • Spacerówka – po ukończeniu 6 miesiąca życia dziecko może podróżować w siedzisku spacerówki. Są też modele, w których dziecko może podróżować od pierwszych dni życia, jednak najbezpieczniejszym wózkiem dla noworodka będzie gondola. Dobra spacerówka posiada regulację kąta nachylenia oparcia, podnóżka oraz budki. Szelki bezpieczeństwa i poprzeczny pałąk chronią dziecko przed wysunięciem się z wózka. Siedzisko w dobrej spacerówce jest obszerne i wygodne. Niektóre modele umożliwiają przekładanie siedziska względem kierunku jazdy. Tapicerka powinna być wykonana z materiału o wysokiej odporności na zabrudzenia. Jeśli producent pozwala na pranie tapicerki w pralce, będzie to dodatkowym atutem.

Wózek 3 w 1 dla bliźniąt czy rodzeństwa?

Wózek bliźniaczy

Na rynku są też dostępne wózki bliźniacze 3w1. Są to zestawy, które umożliwiają spacerowanie z rodzeństwem w tym samym wieku. Wówczas na ramie wózka znajdują się dwie niezależne gondole lub dwa siedziska spacerówki. Wózki dla rodzeństwa, na pierwszy rzut oka są podobne do wózków dla bliźniąt. Różnica między taki modelami wynika z możliwości technicznych. Dobry wózek dla rodzeństwa pozwala jednocześnie na przewożenie noworodka w gondoli i starszaka w spacerówce.

Wózek dziecięcy 3w1 z intuicyjnym i szybkim sposobem składania

Dobry wózek 3w1 powinien mieć kompaktowy rozmiar po złożeniu. Szybki system składania z automatyczną blokadą i intuicyjna obsługa jedną ręką, ułatwiają korzystanie z zestawu. Na rynku są dostępne modele, które po złożeniu potrafią samodzielnie stać lub swoim wyglądem przypominają niewielką walizkę.

Wózki dla dzieci 3w1 – niska waga to większa mobilność i elastyczność

Wózki 3w1 powinny być także lekkie. Waga spacerówki lub ramy z gondolą są ważne, gdy wózek często trzeba złożyć i wnieść do mieszkania po schodach. Jeśli do ramy został przymocowany specjalny pas, po złożeniu można wózek przenieść np. na ramieniu. Lekki wózek 3w1 to najlepszy wybór dla rodziców, którzy dużo podróżują.

Złożony wózek 3w1

Dobre wózki dziecięce 3w1 posłużą rodzinie przez pierwszych kilka lat z dzieckiem. Są modele, w których dzieci mogą podróżować aż do przekroczenia wagi 22kg. Kupując wózek dziecięcy 3w1 korzysta się z atrakcyjnej ceny całego zestawu. Czas niezbędny do wybrania odpowiedniej spacerówki można przeznaczyć na zabawę z dzieckiem. To propozycja dla rodziców, którzy lubią korzystne i wielofunkcyjne rozwiązania.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *